تبلیغات
دوشیکاچی - فراخوان عمار برای تهیه فیلم از راهپیمایی فردا


دوشیکاچی

به مالک بگوئیدبرگرددمردم تحمل سختی ندارند،ولی افسوس اینجاست ،مردمی که تاب علی ندارندحجاج درانتظارشان است

دبیرخانه جشنواره عمار برای تهیه فیلم از راه‏پیمایی سیزده آبان امسال فراخوان داد.

به گزارش رجانیوز به نقل از عمارفیلم، دبیرخانه جشنواره عمار با انتشار فراخوانی از تمام کسانی که در راهپیمایی ضد استکباری سیزده آبان امسال شرکت می‏کنند، خواسته تا فیلم‏های خود را از این راهپیمایی برای چهارمین دوره‏ی جشنواره مردمی فیلم عمار ارسال کنند.

بر اساس این گزارش، سایت عمارفیلم همچنین برای آشنایی افراد مبتدی با فرآیند فیلمسازی در مورد 13 آبان، جزوه‏ای را هم در اختیار مخاطبان خود قرار داده است که متن آن به شرح زیر است:

«برای ساخت فیلم با موضوع 13 ابان چگونه فیلم بگیریم؟ سراغ چه سوژه هایی برویم و با چه کسانی گفتگو کنیم؟ این نوشتار تنها برای آشنایی مختصری برای ساخت فیلم مبتدی با موضوع 13 آبان ما است و جنبه پیشنهادی دارد.  بدیهی است در کنار این جزوه با ابتکارها و خلاقیت های خودتان می توانید اثری بهتر بسازید.

•رویکرد و اهداف "فیلم ما" چیست؟
 
1- نگاه هنرمندان به محیط اطراف خود و به داشته‌های بومی‏شان جلب شود.
 
2-از دل این آثار استعدادهای جدید، جوان و گسترده‌تری در حوزه فیلمسازی شناسایی می‏شوند.
 
3- حجم بالایی از فعالیت ها و عملیات‏های فرهنگی در کشور صورت می‎پذیرد. "فیلم ما" می‏تواند گوشه‏ای از این فعالیت‏ها را ضبط کرده و بشناساند تا علاوه بر ثبت فعالیت‎ها به صورت تاریخ شفاهی ماندگار گردد.
 
•چرا برای 13 آبان فیلم بسازیم؟
 
- سیزدهم آبان سالروز سه رویداد معاصر مهم در شکل گیری انقلاب اسلامی ایران است:
 
تبعید امام خمینی (ره) به تركیه در 13 آبان 1343
 
كشتار دانش‌آموزان در 13 آبان 1357 در دانشگاه تهران
 
تسخیر سفارت امریكا توسط دانشجویان در 13 آبان 1358
 
- این سه رویداد به ظاهر متفاوتند، اما هر سه در یک چیز مشترکند: مبارزه با استکبار و عوامل آن، به این دلیل 13 آبان روز ملی "مبارزه با استكبار" نامیده شده است.
 
-امام (ره) تسخیر لانه جاسوسی را انقلاب دوم نامیدند. تسخیر سفارت آمریکا تنها تسخیر یک سفارت خانه نبود، بلکه قطع دست آمریکا برای جاسوسی و دخالت در امور ایران بود.
 
-آمریکا بعد از تسخیر سفارت بارها و بارها تلاش کرده تا در امور داخلی ایران دخالت کند. آمریکا حتی اقداماتی برای تغییر نظام سیاسی ایران انجام داده است و تاکنون ناکام مانده است. چرا که انقلاب اسلامی ایران خواسته ملت ایران است.
 
- در این روز ما راهپیمایی می‏کنیم تا فریاد مرگ بر استکبار سر دهیم و از هر مستکبری برائت جوئیم.
 
- 13 آبان روز دانش آموز نیز هست. به همین دلیل حضور دانش‏آموزان در راهپیمایی این روز بسیار چشم‏گیر است. 
 
- همان گونه که روز 16 آذر به خاطر شهادت دانشجویان روز دانشجو نامیده شده است، 13 آبان نیز به همین علت روز دانش‏آموز نامیده شده است. گویا روزهای ملی مردم ایران با شهادت آنها در مقابل ظلم و ستم عجین گردیده است.
 
• چگونه و از چه سوژه‏هایی برای ساخت فیلم " 13 آبان ما" بهره ببریم؟
 
راهپیمایی و گرامیداشت 13 آبان با حضور اقشار مختلف مردم و با حضور چشم‏گیر دانش‏آموزان مواجه است. در هر شهر مردم از سلایق و گروه‏ها و صنف‏های مختلف با حضور در راهپیمایی به نحوی در برگزاری این روز مشارکت می‏کنند و این روز را گرامی می‏دارند. علاوه بر قالب و شکل کلی برگزاری راهپیمایی موارد زیر می‏تواند جذاب و بومی باشد. روایت هر کدام از موارد زیر و مواردی که به ذهن خودتان می‏رسد، می‏تواند روایتگر نوعی از حضور مردم بر سر آرمان‏های نظام باشد.
 
-حضور اقشار مختلف مردم (سنین و اصناف مختلف)
 
- حضور چهره‏های مختلف مردمی و داستان حضور آنها؛ از کودک تا پیرمرد تا چهره‏های شناخته شده.
 
-شعارها و دست نوشته‏های مردمی
 
- فعالیت‏ها و ابتکارات مردمی حاشیه راهپیمایی (ایستگاه های صلواتی)
 
- پرسیدن یک سوال واحد از چهره‏های مختلف مردم
 
- چهره‏ها و مردم مختلف یک جمله را در حالت‎های مختلف (شعاردادن، با خنده، جدی و ...) رو به دوربین بگویند. مثلا "مرگ بر آمریکا"

نوشته شده در یکشنبه 12 آبان 1392ساعت ساعت 20 و 15 دقیقه و 29 ثانیه توسط مهدی ترابی فرد| نظرات ()

مرجع دریافت قالبها و ابزارهای مذهبی
By Ashoora.ir & Night Skin