تبلیغات
دوشیکاچی - آمریکا با استناد به کدام بخش از توافق ژنو به دنبال تعطیلی فردو است؟


دوشیکاچی

به مالک بگوئیدبرگرددمردم تحمل سختی ندارند،ولی افسوس اینجاست ،مردمی که تاب علی ندارندحجاج درانتظارشان است

گروه بین الملل – رجانیوز: پیشنهادات کشورهای 1+5 به ایران در جریان مذاکرات نهایی هر چند تمام حقوق هسته ای ایران را نادیده می‌گیرد با این حال تیم مذاکره کننده طرف غربی معتقد است که این پیشنهادات بر مبنای تعهدات طرفین در توافقنامه ژنو مطرح شده است.

رجانیوز در نظر دارد در سلسله گزارش هایی به بررسی آن بخش از متن توافقنامه ژنو بپردازد که در جریان مذاکرات اخیر مورد استناد مقامات کشورهای غربی قرار گرفته است.

یکی از موضوعات مورد اختلاف که البته در جریان مذاکرات اخیر، طرفین به راهکاری واحد برای آن رسیدند موضوع ادامه کار مرکز تاسیسات هسته ای فردو با نام رسمی مرکز هسته ای شهید علی محمدی فردو است.

بنابر اظهارات منتشر شده برخی مقامات، ایده «مشترک » ایران و 1+5 برای تاسیسات فردو ، تبدیل کردن آن به مرکز تحقیق و توسعه است. اما آنچه که سبب شده هنوز توافق قطعی درباره فردو صورت نگیرد به این موضوع بر می گردد که ایران معتقد است در فرآیند تحقیق و توسعه اگر احتیاج به تزریق مواد پیدا شد، ایران بتواند توانایی دستگاه های محدود مورد آزمایش را با با تزریق مواد بسنجد اما طرف مقابل بر این موضوع پافشاری می کند که ایران حق هیچ گونه تزریق مواد به سانتریفیوژهای نصب شده در فردو را ندارد و تنها می تواند تحقیقاتی مانند تحقیقات فیزیک هسته ای را در این تاسیسات انجام دهد

طرف غربی معتقد است توافق ژنو این اجازه را به ایران نمی دهد که در تاسیسات فردو فرآیند غنی سازی را صورت دهد. اما تیم مذاکره کننده ایران در توافق ژنو درباره فردو چه چیزی را پذیرفته که طرف مقابل را به این نتیجه رسانده است؟

بر اساس توافقنامه ژنو ایران ایران درباره فردو موارد زیر را متعهد می شود :

1) هیچ پیشرفتی در تاسیسات غنی سازی سوخت فردو انجام نگردد، یعنی غنی سازی بیش از 5% در 4 آبشار فردو انجام نشود.

2) ظرفیت غنی سازی در فردو افزایش نیابد.

3) در جریان اجرای توافق ژنو گاز UF6  به 12 آبشار دیگر فردو تزریق نگردد تا در حال غیر عملیاتی باقی بمانند. (یعنی سه چهارم فردو تعطیل شود)

4) بین آبشارها در فردو ارتباط برقرار نگردد.

5) در طول اولین 6ماه ایران در فردو در صورتی خرابی سانتریفیوژ، سانتریفیوژی از همان نسل را جایگزین می کند.

6) دسترسی روزانه بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی به فردو فراهم شود.

اما برنامه آمریکا درباره فردو به این 6 مورد محدود نمی شود بلکه مقامات این کشور با استناد به بخش دیگری از توافق ژنو عملا هیچ امکانی برای غنی سازی ایران در فردو را متصور نیستند.

در همین زمینه، رئیس جمهور آمریکا 13 روز بعد از توافق ژنو یعنی در روز شنبه 16 آذر 1392 (7 دسامبر 2013) با شرکت در کنفرانس سالانه مرکز سابان در موسسه بروکینگز در این باره اظهار کرد:

«ما می دانیم که آنها (ایرانی ها) به یک مرکز مستحکم زیرزمینی مثل فردو برای برنامه صلح آمیز هست های نیازی ندارند. آن ها قطعاً به یک رآکتور آب سنگین در اراک برای برنامه صلح آمیز هسته ای نیاز ندارند. آ نها به سانتریفیوژهای پیشرفت های که الآن دارند، برای یک برنامه محدود صلح آمیز هسته ای نیاز ندارند. از این رو در نهایت سؤال این است که آیا آ نها حاضرند بخشی از پیشرفت هایشان را که در یک برنامه محدود و صلح آمیز هسته ای قابل توجیه نیست و فقط نشانه تمایل آن ها برای رفتن به سمت مرحله آستانه هست های است، کنار بگذارند؛ و اگر ما بتوانیم این پیشرفت ها را به طور قابل ملاحظه به عقب برانیم، صاحب پیروزی نهایی شد هایم. »

این جمله باراک اوباما یعنی «ما می دانیم که آ نها (ایرانی ها) به یک مرکز مستحکم زیرزمینی مثل فردو برای برنامه صلح آمیز هست های نیازی ندارند» با استناد از این بند توافقنامه ژنو به کار رفته است، که آمده:

(گام نهایی) دربرگیرنده یک برنامه غنی سازی که توسط طرفین تعریف شده با عناصر توافق شده توسط طرفین منطبق با «نیازهای عملی» [ایران]، با محدودیت‌های توافق شده در زمینه دامنه و سطح فعالیت¬های غنی¬سازی، ظرفیت، مکانی که [غنی¬سازی] انجام می شود، و ذخایر اورانیوم غنی¬شده برای یک دوره ای که توافق می گردد.

Involve a mutually defined enrichment programme with mutually agreed parameters

consistent with practical needs, with agreed limits on scope and level of enrichment

activities, capacity, where it is carried out, and stocks of enriched uranium, for a period to

be agreed upon.

در این بند توافق ژنو اشاره شده که ایران باید بر اساس «نیاز عملی» خود که مورد توافق طرفین باشد باشد یک برنامه غنی سازی را تعریف کند و از آن سو باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا اشاره می کند که ایران برای برنامه صلح آمیز هسته ای «نیازی» به فردو ندارد.

یعنی همانگونه که در توافقنامه ژنو و برخلاف ماده 4 NPT، تیم مذاکره کننده ایرانی در توافقنامه ژنو، راه اندازی یک برنامه غنی سازی را به «نیازهای عملی مورد توافق طرفین» محدود کرده است و با توجه به تعریف آمریکایی ها مبنی بر عدم نیاز ایران به فردو در زمینه به کارگیری از انرژی هسته ای ، کاخ سفید با استناد به این بندهای توافق ژنو خواستار تعطیلی فردو و یا تغییر کاربری آن شده است. 


نوشته شده در یکشنبه 13 مهر 1393ساعت ساعت 07 و 05 دقیقه و 53 ثانیه توسط مهدی ترابی فرد| نظرات ()

مرجع دریافت قالبها و ابزارهای مذهبی
By Ashoora.ir & Night Skin